Türk otomotiv pazarında Çinli markalar rağbet görüyor

2023’ün ilk 8 ayında Türkiye pazarına giren 6 ayrı Çinli otomotiv şirketinin ihracatı hızla devam ediyor. Çinli otomobillerin araç piyasasında oldukça etkili olduğu ve çoğunlukla elektrikli araçlar üretmesi, Avrupa pazarındaki..

Türk otomotiv pazarında Çinli markalar rağbet görüyor
Yayınlanma: Güncelleme: 58 views

2023’ün ilk 8 ayında Türkiye pazarına giren 6 ayrı Çinli otomotiv şirketinin ihracatı hızla devam ediyor. Çinli otomobillerin araç piyasasında oldukça etkili olduğu ve çoğunlukla elektrikli araçlar üretmesi, Avrupa pazarındaki yarışa önemli bir etki sağlıyor.

ÖZEL HABER: Berkay SAKIZLI

Avrupa pazarına girmek isteyen Çinli firmalar ihracata önem verirken otomotiv piyasasında önemli bir güç olan Türkiye’yi geçmeyi başardı. Duruma ilişkin açıklamalarda bulunun EBS Danışmanlık genel Müdürü Erol Şahin “Otomobil pazarı çok büyük, Çinli Firmalar fiyat rekabet gücüne sahip, elektrikli otomobil konusunda ise dünyada önde” dedi.

ARAÇ PAZARINDAKİ EN BÜYÜK SIKINTI “TAŞIMACILIK”
Türkiye’nin otomobil konusunda tecrübeli bir ülke olduğunu ifade eden şahin, Avrupa’ya kıyasla maliyetlerin düşük olduğunun altını çizerek, “Vergi oranları firmaların rekabet güçlerini zayıflatıyor. Çinli firmalar otomotiv pazarında son 7, 8 ayda çok yükseldi ve lider konumuna geldi. Çinli markaların en büyük sıkıntıları taşımacılık, araçların gelmesi için ciddi bir maliyet istiyor. Türkiye otomobil tecrübesine sahip bir ülke Avrupa’ya oranla Türkiye’de maaliyetler düşük cumhurbaşkanlığı yatırım ofisi olarak görüşme yapıyor, Çinli firmaların Türkiye’ye ilgisi var” dedi.


TÜRKİYE ÜRETİM ÜSSÜNE DÖNÜŞÜRSE BİZİM İÇİN BÜYÜK ETKİ OLUR
Çinli otomotiv firmalarının, Türkiye ekonomisine katkılarından bahseden şahin, “Bizim açımızdan doğrudan bir faydası olmaz. Küçükte olsa katkıları olur Türkiye’den doğrudan bir yatırım olursa Türkiye’de üretim üssüne dönüşürse bizim için çok büyük güç etki olur. İşin açığını söylemek gerekirse Çinli otomobiller buraya bir fabrika kurup, üretim yapmaya başlasa bizim için çok etkili olur her açıdan, ancak yurtdışından böyle gelmeye devam eder ise bize sadece vergiler yansıtılır oda devletin yararına olur” dedi.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

We have detected that you are using extensions to block ads. Please support us by disabling these ads blocker.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.