TÜİK ve ENAG enflasyonu, BASK ise memurun kaybını açıkladı

Nisan ayı enflasyon rakamları açıklandı. Açıklanan rakamlara göre Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Nisan ayında aylık enflasyonu yüzde 2,39, yıllık enflasyonu ise yüzde 43,68 olarak açıklarken, ENAG ise Nisanda aylık enflasyonu..

TÜİK ve ENAG enflasyonu, BASK ise memurun kaybını açıkladı
Yayınlanma: Güncelleme: 47 views

Nisan ayı enflasyon rakamları açıklandı. Açıklanan rakamlara göre Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Nisan ayında aylık enflasyonu yüzde 2,39, yıllık enflasyonu ise yüzde 43,68 olarak açıklarken, ENAG ise Nisanda aylık enflasyonu yüzde 4,86, yıllık enflasyonu ise yüzde 105,19 olarak açıkladı. Enflasyon rakamlarına dair açıklamalarda bulunan Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu (BASK) Genel Başkanı Mehmet Alper Öğretici, kamu görevlilerinin enflasyon sebebiyle yaşadığı kayıpların karşılanması için çağrıda bulundu.

TÜİK RAKAMLARININ BEDELİNİ MEMUR, EMEKLİ VE DAR GELİRLİ VATANDAŞ ÖDÜYOR
Açıklanan enflasyon rakamlarına göre 2023 yılının ilk 4 ayı için enflasyonun yüzde 15,3 olduğunu ifade eden Öğretici, yapılan toplu sözleşme ile ilk 6 ay için yüzde 8’lik maaş artışı yapılacağını hatırlatarak, “Kamu çalışanının şimdiden yaklaşık yüzde 7 enflasyon alacağı oluşmuştur. Açıklanan bu oran vatandaşın bizzat yaşadığı ve çaresiz kaldığı gerçek enflasyonu da yansıtmaktan uzaktır. Resmi hesaplamaların TÜİK’in verilerine göre yapılıyor olmasının ve TUİK’in hesaplamalarının sahada gerçeklerle uyuşmamasının bedelini ne yazık ki aylığından başka geliri olmayan memur ve emekliler ile dar gelirli vatandaşlar ödemektedir” dedi.

TEMMUZ AYI BEKLENMEDEN YÜKSELTMELER YAPILMALI
Türk-İş tarafından açıklanan açlık ve yoksulluk sınırı rakamlarına dikkat çeken Öğretici, sabit gelirli vatandaşların geçinmekte zorlandığını ifade ederek, “Asgari ücretin 8 bin 506 TL, ortalama emekli sandığı aylığı 8 bin 610,1 TL ve ortalama memur maaşının 12 bin 200,5 TL olduğu günümüzde sabit gelirliler için her ay daha da zorlaşmaktadır. Sabit gelirliler bu enflasyon ve hayat pahalılığı ile artık geçinemiyor. Temmuz ayı beklenmeden bir an önce alım gücünü yükseltecek artışlar yapılmalıdır. Çalışanların açlık sınırının biraz üstünde, yoksulluk sınırının ise yarısından dahi az ücretler alması; emeklilerin ve asgari ücretli çalışanların ise açlık sınırının altında ücretler alması kabul edilemez” ifadelerini kullandı.

MEMUR AYLIKLARINDA ERİME DEVAM EDİYOR
BASK tarafından yapılan araştırmayı kamuoyu ile paylaşan Öğretici, TÜİK tarafından açıklanan enflasyon oranına göre memur aylıklarında yaşanan erimeye dikkat çekerek, “9’a 1 derecede ki ve kadrodaki bir memurun kaybı 629,62 TL, 7’ye 1 derece ve kadrodaki bir öğretmenin kaybı 714,05 TL, 8’e 3 derece ve kadrodaki bir pratisyen doktorun kaybı bin 29,72 TL, 12’ye 3 derece ve kadrodaki bir hemşirenin kaybı 690,81 TL, 11’e 1 derece ve kadrodaki bir teknisyenin kaybı 660,18 TL, 1’e 4 derece ve kadrodaki bir mühendisin kaybı bin 93,75 TL” olarak belirtildi.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

We have detected that you are using extensions to block ads. Please support us by disabling these ads blocker.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.