TEİS: “Grip aşıları eczanelere gereksiz mevzuat engellerini aşarak geliyor!”

Sonbaharın gelmesiyle birlikte grip aşılarını yaptırmak isteyen vatandaşlar aşı olmaya hazırlanıyor. Kendilerini gripten korumak için aşılarını yaptırmayı bekleyen vatandaşlar aile hekimliklerine ya da hastanelere reçete ettirdikleri aşılarını eczanelerden almaya geldiklerinde..

TEİS: “Grip aşıları eczanelere gereksiz mevzuat engellerini aşarak geliyor!”
Yayınlanma: Güncelleme: 49 views

Sonbaharın gelmesiyle birlikte grip aşılarını yaptırmak isteyen vatandaşlar aşı olmaya hazırlanıyor. Kendilerini gripten korumak için aşılarını yaptırmayı bekleyen vatandaşlar aile hekimliklerine ya da hastanelere reçete ettirdikleri aşılarını eczanelerden almaya geldiklerinde mevzuat engeli yüzünden aşıya ulaşmakta güçlük çekiyor.

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Genel Başkanı Ecz. Nurten Saydan, grip aşılarının eczanelere kısıtlı sayıda ve belirli mevzuat çerçevesinde gönderildiğini ifade ederek, “Grip olan hastalar eczanelere aşı almaya geldiğinde aşı bulamıyorlar. Yazdırdıkları reçetenin sisteme girilip talep oluşturulması ve deponun da bu talebe istinaden aşı göndermesi gerekiyor. Grip aşılarının bu mevzuat engelini aşmak için geçirdiği gereksiz süreden dolayı kronik hastalar için endişeleniyoruz” dedi.

DÜZENLEME YAPILMASINI TALEP EDİYORUZ

Son birkaç yıldır grip aşısını yaptırma sürecinin risk durumuna göre kademelendirildiğini belirten Saydan, aşı olmak isteyenlerin ilk önce aile hekimlerine gidip elektronik reçete yazdırdığını ardından ise o reçeteler ile eczanelerden aşı talebi oluşturduğunu kaydetti. Saydan, “Aşı talebi oluşturulduktan sonra depodan eczaneye gelen aşı hastaya verilebiliyor. Bu da bir tek aşı için sistemlerde eczane tarafından 4 defa işlem yapılmasını, hastanın da eczaneye en az iki sefer gelmesini gerektiren bir mevzuat engeli oluşturuyor. Çoğunluğu yaşlı olan hastalar aynı gün eczaneye gelemiyor ya da aşı aynı gün eczaneye gelmiyor. Hasta da bir dahaki gelişini sağlık sorunları yüzünden erteliyor. Özellikle kronik hasta vatandaşlar aşılarını zamanında yaptıramadığından risk altında kalıyor. Biz eczacılar olarak grip aşılarının bu kadar çok mevzuat engeliyle eczanelere ve hastalara ulaştırılmasından yorulduk, sistemin basitleştirilmesini ve hak sahiplerine kolaylıkla ulaştırılmasına yönelik düzenleme yapılmasını istiyoruz” ifadelerini kullandı.

AŞILARIN HAZIRDA BULUNDURULMASINA YÖNELİK DÜZENLEMENİN YAPILMASI GEREK
Saydan aşılanmanın toplum sağlığını korumak için çok önemli olduğunu belirterek, açıklamasında şunlara yer verdi: “Ülkemizde risk durumuna göre grip aşısı yaptırma önceliği verilen 8 milyon 245 bin 65 yaş üzeri olan kişi ve 22 milyon kronik hasta bulunuyor. Bu vatandaşlarımız e nabız sistemine girerek aşı yaptırma hakkı olduğunu görünce aile hekimliklerine gidip reçetem sistemi üzerinden yazılmış elektronik reçeteleri ile eczanelerden aşılarını temin ederek yaptırabilecekler. Ancak, mevzuat engeli nedeniyle eczanelerimizde hazırda bulunduramadığımız aşılar nedeniyle vatandaşlar ve biz eczacılar tedirginiz. Zira hastalarımıza aşıyı hemen veremiyoruz. Aşılar koruyucu tedavinin vazgeçilmez bir enstrümanı olduğu için aşıların hazırda bulundurulmasına yönelik düzenlemelerin bir an evvel yapılması gerekiyor” diye konuştu.

İÇERİK HER YIL DEĞİŞMEKTEDİR
Gribin hızla yayılabilen bir hastalık olduğunu kaydeden Saydan, gribe karşı her sene aşılanmanın gerekli olduğunu belirterek, “DSÖ verilerine göre dünya genelinde her yıl 5 milyon civarında grip vakası ortaya çıkıyor ve bundan kaynaklı ölümlerin sayısı 650 bini buluyor. Bu veriler gösteriyor ki, grip ciddi bir hastalıktır ve risk grubu içerisinde yer alan bireyler yakalandığında ciddi komplikasyonlar gerçekleşebiliyor.  Her yıl mevsimsel gribe neden olan grip virüsü değişebilmektedir ve grip aşısının içeriği DSÖ tarafından bir yıl önce salgın yapan virüs tiplerinin belirlenmesi ile geliştirilmekte ve aşının içeriği de bu uygulamaya bağlı olarak her yıl değişmektedir” dedi.

 

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

We have detected that you are using extensions to block ads. Please support us by disabling these ads blocker.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.