Stoltenberg’den çarpıcı açıklamalar

NATO Genel Sekreteri  Stoltenberg, NATO üyesi ülkelere savunma harcamalarını artırmayı hızlandırması gerektiğini söyleyerek bu konuda Litvanya’daki zirvede anlaşma sağlanacağını söyledi. NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, ziyaret ettiği Lizbon’da Sao Bento Sarayı’nda..

Stoltenberg’den çarpıcı açıklamalar
Yayınlanma: Güncelleme: 59 views

NATO Genel Sekreteri  Stoltenberg, NATO üyesi ülkelere savunma harcamalarını artırmayı hızlandırması gerektiğini söyleyerek bu konuda Litvanya’daki zirvede anlaşma sağlanacağını söyledi.

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, ziyaret ettiği Lizbon’da Sao Bento Sarayı’nda Başbakan Antonio Costa ile görüşmelerinin ardından ortak basın toplantısında konuştu.

“Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden sonra dünyanın daha tehlikeli hale geldiğini, hiçbir ülkenin bu meydan okumalara tek başına mücadele edemeyeceğini” belirten Stoltenberg, müttefik ülkelerin savunma harcamalarındaki artışı hızlandırmaları gerektiğini ifade etti.

Stoltenberg, 11-12 Temmuz’da Litvanya’da yapılacak NATO Zirvesi’nde üye ülkelerin liderlerinin gayrisafi yurt içi hasılasının  asgari %2’sini savunmaya ayırmaları taahhüdü üzerinde anlaşma sağlayacaklarını belirtti.

NATO’nun 2021 yılı raporuna göre ittifak üyesi 30 ülkeden 7’sinin Ukrayna-Rusya savaşı öncesinde GSYH’nin %2sini savunmaya harcama hedefine ulaştığını aktaran Stoltenberg, geri kalan ülkelerden de aynı kararlılığı beklediklerini ifade etti.

Portekiz Başbakanı  da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in “ittifakı yeniden canlandırarak ilk yenilgisini aldığını” savunarak, Ukrayna’da adil ve kalıcı bir barış sağlanana kadar tüm NATO üyesi ülkelerin aynı kararlılıkta hareket etmeye devam edeceklerini belirtti.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

We have detected that you are using extensions to block ads. Please support us by disabling these ads blocker.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.