Rusya-Ukrayna Savaşı İçin CS:GO’da Harita Oluşturuldu

Finlandiya’nın önde gelen gazetelerinden Helsingin Sanomat, Rusya-Ukrayna savaşını yansıtan bir Counter-Strike: Global Offensive haritası tasarladı. Bu harita, Rus halkının hükümetlerinin Ukrayna’daki faaliyetlerini sansürsüz bir şekilde görebilmelerini sağlıyor. Eğer isterseniz, haritaya..

Rusya-Ukrayna Savaşı İçin CS:GO’da Harita Oluşturuldu
Yayınlanma: Güncelleme: 44 views

Finlandiya’nın önde gelen gazetelerinden Helsingin Sanomat, Rusya-Ukrayna savaşını yansıtan bir Counter-Strike: Global Offensive haritası tasarladı. Bu harita, Rus halkının hükümetlerinin Ukrayna’daki faaliyetlerini sansürsüz bir şekilde görebilmelerini sağlıyor. Eğer isterseniz, haritaya siz de göz atabilirsiniz.

Bir yıldan uzun bir süre önce Rusya, Ukrayna’yı işgal etme planlarını devreye soktu ve bu durum iki ülke arasında bir savaşın başlamasına yol açtı. Maalesef, savaşın ne zaman sona ereceğini kimse kesin olarak bilemiyor. Son haberlere göre, sıradan Rus vatandaşlarının savaşın acı yönlerini görmelerini sağlamak için her türlü yöntem denendiği ortaya çıkıyor.

Savaş dönemlerinde, bölgeden sağlıklı bilgiye ulaşmak genellikle zordur. Ayrıca savaşın tarafları olan hükümetler, kendilerini üstün göstermek için propaganda yapma eğilimindedir. Medya da genellikle bu olaylarda hükümetin kontrolü altına girer ve istenmeyen haberler halka ulaştırılmaz. Finlandiya’nın önde gelen gazetesi Helsingin Sanomat, bu gerçeğin farkındadır ve Rusya-Ukrayna savaşına yönelik sansürlerden kaçınmak için olağanüstü bir yöntem kullanmaya karar verdi.

Helsingin Sanomat, Rusya-Ukrayna savaşını gözler önüne sermek için dünyanın en popüler oyunlarından biri olan Counter-Strike: Global Offensive’ı kullanan bir harita oluşturdu. Oyunun özel bir haritasını tasarlayan ekip, oyuncuların Rus hükümetinin Ukrayna’daki eylemlerine sansürsüz bir şekilde erişebilmelerini sağladı. Helsingin Sanomat Genel Yayın Yönetmeni Antero Mukka, “Rusların Putin’in Ukrayna’yı işgali hakkında bağımsız bilgi edinme şansı çok sınırlı” diyerek bu özel haritaya neden ihtiyaç duyduklarını açıkladı.

Peki, bu harita ne içeriyor? Antero Mukka, oluşturdukları haritanın içeriğini şu şekilde açıkladı: Oyunda, savaşın yıkıma uğratmış olduğu bir Slav şehrinin haritasını gizli bir oda ile birlikte oluşturduk. Bu harita, Rus oyunculara sansürsüz bir şekilde Ukrayna’daki savaşın dehşetini deneyimleme imkanı sunuyor. Üstelik bu bilgilere kendi ana dillerinde erişebiliyorlar. Ayrıca belirtmekte fayda var, Counter-Strike: Global Offensive’in Rusya’daki aktif oyuncu sayısı 4 milyondan fazla.

Neden bir gizli oda? Antero Mukka, GamesRadar’a verdiği röportajda neden bilgilerin gizli bir oda içinde yer aldığını da açıkladı. Helsingin Sanomat yetkilisi, haritayı indiren Rus oyuncuların Ukrayna’nın ne durumda olduğunu kendi gözleriyle görebilmeleri için böyle bir düzenlemeye gittiklerini ifade etti. Rus CS:GO oyuncuları haritayı dolaştıkça, Rusya’nın Ukrayna’ya ne tür zararlar verdiğini bizzat görebileceklerdi. Bu fikrin dâhiyane olduğunu da belirtmek gerek.

Haritayı deneyimleyebilirsiniz! Eğer isterseniz, “de_vonya” adlı özel haritayı Counter-Strike: Global Offensive için siz de deneyimleyebilirsiniz. Nasıl yükleneceğini anlatmak ister misiniz?

Adım #1: Steam Atölyesi’ndeki “de_vonya” haritasının sayfasına ulaşmak için buradaki bağlantıyı kullanın. Adım #2: “Abone Ol” butonuna tıklayın ve indirmenin tamamlanmasını bekleyin. Adım #3: Oyuna giriş yapın. Adım #4: Oyun modu seçerken “Atölye Haritaları” bölümüne girin ve “de_vonya” haritasını seçin.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

We have detected that you are using extensions to block ads. Please support us by disabling these ads blocker.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.