Özel Sektör Öğretmenleri, ‘Taban Maaş’ için 1 Ekim’de TBMM’ye gelecek

Özel sektör öğretmenleri mağduriyetlerinin giderilmesi için eylemlerine devam ediyor. 1 Ekim’de TBMM önünde çağrıda bulunacak. Özel sektörde çalışan öğretmenler düşük ücretler, eksik sigortalar, mobbing gibi sorunlarla çalışmaya devam ederken, bunlara..

Özel Sektör Öğretmenleri, ‘Taban Maaş’ için 1 Ekim’de TBMM’ye gelecek
Yayınlanma: Güncelleme: 39 views

Özel sektör öğretmenleri mağduriyetlerinin giderilmesi için eylemlerine devam ediyor. 1 Ekim’de TBMM önünde çağrıda bulunacak. Özel sektörde çalışan öğretmenler düşük ücretler, eksik sigortalar, mobbing gibi sorunlarla çalışmaya devam ederken, bunlara ek olarak 2014 yılında yürürlükten kaldırılan taban maaş düzenlemesi ile mağduriyetleri artmıştı. 2022 yılının sonlarında Meclis’te muhalefet partilerinin verdiği kanun teklifi ile gündeme gelen taban maaş düzenlemesine iktidardan destek gelmezken seçim sürecinde siyasi partilerin vaatlerinde de yer almıştı. Öğretmenler ise düzenlemeyi beklemeye devam ediyor.

1 EKİM’DE HAKLI HAYKIRIŞI DUYURACAĞIZ
Özel sektörde çalışan öğretmenler yaşadıkları sorunlara karşı eylemlerine devam ediyor. Öğretmenlerin bazı patronlar tarafından sömürülmeye devam ettiğini ifade eden Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası Basın Sekreteri Umut Erkurt, “Bize sürekli adres gösterilen Meclis ise biz de bu yıl Meclis’in açılış günü olan 1 Ekim Pazar günü Meclis’te tüm Türkiye’ye özel öğretim kurumlarında çalışan eğitim emekçilerinin haklı haykırışını duyuracağız” dedi.

NİTELİKLİ EĞİTİM, YOKSUL VE HATTA ORTA DERECELİ İNSANLAR İÇİN ULAŞILAMAZ BİR YERDEDİR
Taban maaş haklarının 2014 yılında kaldırılmasına dikkat çeken Erkurt, bu düzenlemenin bir hak gasbı olduğunu belirterek, “On binlerce kadro açığı varken atama yapma, Özel Öğretim Kurumları Kanunu’nundan ise ücretlerimizin resmî okullardaki öğretmenler ile denk olduğunu söyleyen hükmü kaldır. Eğitim, bu ülkenin yasa koyucuları ve bizzat Millî Eğitim Bakanlığı tarafından denetimsizliğe, liyakatsizliğe, niteliksizliğe, kâr hırsına teslim edilmiştir. Nitelikli eğitim; yoksul ve hatta orta derecede geliri olan insanlar için ulaşılamaz bir yerdedir” ifadelerini kullandı.

ÖZEL SEKTÖR ÖĞRETMENLERİN TALEPLERİ GÖZ ARDI EDİLDİ
Türkiye Özel Okullar Derneği (TÖZOK) Genel Merkezi önünde 30 Ağustos’ta bir eylem gerçekleştirdiklerini anımsatan Erkurt, geçmişte de bu konuda birçok yetkili isim ile bir araya gelerek sorunlarını aktardıklarını ifade ederek, “ MEB’den ve eğitimden sorumlu olan tüm kişiler, taban maaş konusundaki haklılığımıza ilişkin olumsuz yanıt veremedi çünkü haklılığımız açıkça ortada. Bir yasa delinmesi, yasa gaspı var ortada. Buna karşın hiçbiri gereken sorumluluğu üstlenmedi. Özel öğretim kurumlarında çalışan öğretmenlerin taleplerini görmezden geldi. Her görüşmemizde bunun ana muhatabının Türkiye Büyük Millet Meclisi olduğunu söylediler” diye konuştu.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

We have detected that you are using extensions to block ads. Please support us by disabling these ads blocker.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.