Milyonlar bekliyordu… Ek MTV için AYM kararını açıkladı

Anayasa Mahkemesi (AYM) CHP’nin bu yıla mahsus olarak getirilen ek Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) düzenlemesinin iptali talebiyle yaptığı başvuruyu oy birliğiyle reddetti. AYM Genel Kurulu, 6 Şubat 2023 Tarihinde Meydana..

Milyonlar bekliyordu… Ek MTV için AYM kararını açıkladı
Yayınlanma: Güncelleme: 122 views

Anayasa Mahkemesi (AYM) CHP’nin bu yıla mahsus olarak getirilen ek Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) düzenlemesinin iptali talebiyle yaptığı başvuruyu oy birliğiyle reddetti. AYM Genel Kurulu, 6 Şubat 2023 Tarihinde Meydana Gelen Depremlerin Yol Açtığı Ekonomik Kayıpların Telafisi İçin Ek Motorlu Taşıtlar Vergisi İhdası ile Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun’un, “ek motorlu taşıtlar vergisi” alınmasını öngören 1’inci maddesinin bazı hükümlerinin iptaline ve yürürlüklerinin durdurulmasına karar verilmesi istemiyle yapılan başvuruyu esastan görüştü.

Mahkeme, bir defaya mahsus olmak üzere, 2023 yılı için tahakkuk ettirilen MTV tutarı kadar ek motorlu taşıtlar vergisi ödenmesini düzenleyen 1’inci maddesinin ilgili hükümlerinin Anayasa’ya uygun olduğuna ve iptal isteminin reddine karar verdi.

İKİ TAKSİT HALİNDE ÖDENECEK
Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından TBMM’den geçirilen 1 trilyon 150 milyar 496 milyon 400 bin liralık ek bütçede, bu yıl ikinci kez MTV alınması da düzenlenmiş ve ek MTV’den 32 milyar 662 milyon 87 bin lira gelir hedeflenmişti.

Düzenleme ile 2023 yılında bir defaya mahsus olmak üzere getirilen bu vergi kapsamındaki ödemelerin Ağustos ve Kasım ayları olmak üzere iki taksit hâlinde ödenmesi kararlaştırılmıştı. CHP, söz konusu düzenlemenin iptali istemiyle Anayasa Mahkemesi’ne başvurmuştu. AYM’nin aldığı ret kararıyla ek MTV düzenlemesi yürürlükte kalmış oldu.

 

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

We have detected that you are using extensions to block ads. Please support us by disabling these ads blocker.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.