Emekli maaşı ile ilgili düzenleme yasalaştı

Meclis Genel Kurulu, emekliler için önemli bir adım atarak, en düşük emekli maaşının 7 bin 500 liraya yükseltilmesini ve bayram ikramiyesinin 2 bin liraya çıkarılmasını öngören kanun teklifini kabul etti…

Emekli maaşı ile ilgili düzenleme yasalaştı
Yayınlanma: Güncelleme: 43 views

Meclis Genel Kurulu, emekliler için önemli bir adım atarak, en düşük emekli maaşının 7 bin 500 liraya yükseltilmesini ve bayram ikramiyesinin 2 bin liraya çıkarılmasını öngören kanun teklifini kabul etti. Bu kanun teklifi ile yaşlılık, malullük ve ölüm aylığı alan emeklilerin aylık asgari ödeme tutarı 5 bin 500 liradan 7 bin 500 liraya yükseltilecek. Ayrıca geçici işçilerin çalışma süresi de 11 ay 29 güne kadar uzatılacak ve kadroya geçişleri kolaylaştırılacak.

Kanunla birlikte, Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı’nda ödenen 1100’er liralık bayram ikramiyesi tutarı da 2000 liraya çıkarılacak. Ayrıca, Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı’nda çalışan 657 sayılı kanuna tabi personele, EYT’li vatandaşların emeklilik işlemlerinin hızlandırılması için 3 ay süreyle fazla çalışma ücreti verilecek.

Kanun teklifi ile ilgili olarak, geçici iş pozisyonlarında çalışan işçilerin sürekli işçi kadrolarına veya sözleşmeli personel statüsüne geçişi de kolaylaştırılacak. Ayrıca, kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam edilen uzman tabip ve tabip kadro veya pozisyonlarında bulunan personel arasında ücret dengesinin sağlanması için ilave ödemeler yapılacak.

Güvenlik korucuları ve vefatları halinde hak sahiplerine bağlanan emekli aylığı tutarı da en düşük 7 bin 500 lira olacak. Muharip gazi aylıkları ile vefatları halinde yakınlarına bağlanan aylıklar ve güvenlik korucularının emekli aylıklarına ilişkin düzenlemeler ise 1 Nisan 2023’ten itibaren yürürlüğe girecek. Bu kanun teklifi ile birlikte milyonlarca emeklinin hayatı kolaylaşacak ve ekonomik sıkıntıları bir nebze olsun hafifleyecek.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

We have detected that you are using extensions to block ads. Please support us by disabling these ads blocker.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.