Azerbaycan Karabağ’a ‘Antiterör’ operasyonu başlattı

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Karabağ’da “anayasal yapıyı yeniden tesis etmek gerekçesiyle bölgede antiterör operasyonu” başlatıldığını duyurdu. Bakanlık açıklamasında, siviller ve altyapı tesislerinin hedef alınmadığı, yalnızca meşru askeri hedeflerin yok edildiği belirtildi…

Azerbaycan Karabağ’a ‘Antiterör’ operasyonu başlattı
Yayınlanma: Güncelleme: 61 views

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Karabağ’da “anayasal yapıyı yeniden tesis etmek gerekçesiyle bölgede antiterör operasyonu” başlatıldığını duyurdu. Bakanlık açıklamasında, siviller ve altyapı tesislerinin hedef alınmadığı, yalnızca meşru askeri hedeflerin yok edildiği belirtildi.

Açıklamada, Karabağ bölgesindeki Ermenistan güçlerinin son birkaç ayda Azerbaycan ordusunun mevzilerine sistematik şekilde ateş açmasının, arazilere mayın döşemeyi sürdürmesinin, istihkam ve mevzi çalışmalarında bulunmasının gerilimin artmasına neden olduğu ifade edildi.

Bakanlık ayrıca, Rus Barış Gücü Komutanlığı ve Türkiye-Rusya Ortak Gözlem Merkezi yönetimine alınan tedbirler hakkında bilgi verildiğini kaydetti.

NE OLMUŞTU
Karabağ’daki Ermeni güçleri kontrolündeki topraklarda 9 Eylül’de cumhurbaşkanı seçimi düzenlemişti. Duruma tepki gösteren Azerbaycan yönetimi ise seçimi “ülkenin egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saldırı niteliğinde bir hareket” olarak nitelendirerek kınamıştı. Karabağ konusunda anlaşmazlık yaşayan Erivan ile Bakü, 2020’de gerçekleşen 44 günlük savaşın ardından Rusya’nın arabuluculuğunda ateşkes ilan etmişti. Anlaşmaya göre, Karabağ’ın büyük bir bölümü Azerbaycan’ın olmuştu. Azerbaycan’ın Laçin Koridoru’nu kapatması iki ülke arasındaki tansiyonu tekrar yükseltmişti. Bölgede son olarak Hocavent ili Ahmetbeyli-Fuzuli-Şuşa kara yoluna döşenen mayınların patlaması sonucu siviller ve polis memurları yaşamını yitirmişti.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

We have detected that you are using extensions to block ads. Please support us by disabling these ads blocker.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.