Aile Sağlığı Merkezlerinin ödeneği yetersiz… En büyük tehdit sağlık kalitesinin düşmesi

Türkiye’de yaşanan yüksek enflayon ve maliyet artışı her alanı etkilemeye devam ediyor. Özellikle sağlık alanında birinci basamak sağlık hizmetleri sunan Aile Hekimliklerinin mağduriyetlerine çözüm üretilemedi. Özellikle maliyetlerin fahiş oranlarda artması..

Aile Sağlığı Merkezlerinin ödeneği yetersiz… En büyük tehdit sağlık kalitesinin düşmesi
Yayınlanma: Güncelleme: 169 views

Türkiye’de yaşanan yüksek enflayon ve maliyet artışı her alanı etkilemeye devam ediyor. Özellikle sağlık alanında birinci basamak sağlık hizmetleri sunan Aile Hekimliklerinin mağduriyetlerine çözüm üretilemedi. Özellikle maliyetlerin fahiş oranlarda artması sebebiyle Aile Hekimliklerini yöneten doktorlar, verilen ödeneklerinin yetersizliğinden dolayı sorunlar yaşarken, ödeneklerin arttırılmasını talep ediyor.

elipshaber.com‘dan Sümeyye Aksu’nun özel haberine göre,

Türkiye’de Aile Hekimliklerinin giderlerinin karşılanması için Hazine Maliye Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı’nın Aile Hekimlerine belirli bir ücret ödediğine dikkat çeken Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Kemal Noyan, Aile Hekiminin aldığı bu ücret ile Aile Sağlığı Merkezi’nin giderlerini karşılamaya çalıştığını belirtti. Noyan, “Mesela bu seneyi örnek verelim. Temmuz ayında yüzde 17 arttı. Şimdi siz tüm giderler için yüzde 17,5 artış yaptığınız zaman enflasyonist ortamda personelin giderini karşılamadığını söyleyebiliriz. Özellikle son iki yıldır bizler aile sağlığı merkezlerine yapılan bu iyileştirmelerin hizmetin devamını mümkün kılmadığını bahsediyoruz” dedi.

EN BÜYÜK TEHLİKE SAĞLIK KALİTESİNİN DÜŞMESİ
Verilen ödeneğin yetersiz kalması nedeniyle Aile Sağlığı Merkezlerinde çalışan personellerin işsiz kalmasına neden olunabileceğini ifade eden Noyan, “Eğer bu yapılan artışlar yeterli olmaz ise öncelikle burada çalışan kişilerin işsiz kalması durumu mevzubahis. Aile sağlığı merkezinde çalışan personellerin de işsiz kalmasıyla birlikte en büyük tehlike sağlık kalitesinin düşmesi olacaktır” ifadelerini kullandı.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

We have detected that you are using extensions to block ads. Please support us by disabling these ads blocker.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.